Słodkości, radości i miłości dla wszystkich dzieciaczków.
Przykładowe zabawy dla dzieci:
Na świeżym powietrzu
- "Dzielimy grupę dzieci na dwa lub trzy zespoły (w zależności od liczby uczestników zabawy). Następnie wyznaczamy linię startu i mety. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze dotarcie na linię mety poruszając się z użyciem dwóch jednakowej wielkości tekturowych kartek, robiąc to w ten sposób, że najpierw kładziemy jedną kartkę papieru, stajemy na niej, a następnie drugą. Osoba, która stanie nogą na ziemi, musi wrócić się na linię startu i rozpocząć zabawę jeszcze raz. Która drużyna wykona to najszybciej ta wygrywa."
- " Dzieci ustawiają się jedno za drugim w rozkroku, lekko pochyleni do przodu, na sygnał prowadzącego pierwsze dziecko w rzędzie podaje między nogami z rak do rąk piłkę, kiedy dojdzie do ostatniego dziecka, maluchy wyciągają ręce w górę i podają piłke górą tak żeby wróciła z powrotem."
- " Przeciąganie liny: dzieci dzielą się na dwie drużyny, które stają po przeciwległych stronach i na znak prowadzącego próbują przeciągnąć drużynę przeciwnika na swoją stronę, lub za wyznaczoną na ziemi granicę."
- " Dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii, i ich zadaniem jest trafienie kasztanem do kółka narysowanego na ziemi kredą przez prowadzącego, każdy z uczestników ma po trzy rzuty, następnie jest zmiana. Prowadząca zapisuje punkty, wygrywa ten komu uda się najwięcej razy trafić w wyznaczone pole.
- " Dzieci rozbiegają się po boisku a prowadząca rzuca w górę miękką piłkę, dziecko które ją złapie, nie ruszając się z miejsca, w którym złapało piłkę, ma za zadanie zbić przeciwnika tzn. rzucić nią inne dziecko, jeśli trafi, wtedy ono odpada z gry, kto złapie piłkę, kuje inną osobę. Zabawa trwa do momentu wyłonienia zwycięzcy."
- " Dzieci chodzą dookoła, trzymają się za ręce i śpiewają tekst piosenki, jedno z nich stoi w środku kółeczka i po zakończeniu piosenki wymyśla jakąś czynność, którą pokazuje, a dzieci ją naśladują.
Tekst piosenki
Ojciec Wirgiliusz, uczył dzieci swoje
A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje
Hejże dzieci, hejże ha, róbcie wszystko to co ja,
to co ja, to co ja, bęc!"
A miał ich wszystkich sto dwadzieścia troje
Hejże dzieci, hejże ha, róbcie wszystko to co ja,
to co ja, to co ja, bęc!"
- "Uczestnicy zabawy siadają w kółku, prowadzący włącza muzykę, w trakcie której dzieci podają sobie mały słoiczek (lub zawiązany woreczek), ze znajdującymi się w środku karteczkami, na których zapisane są różne zadania do wykonania, np. "zrób 10 przysiadów", "opowiedz kawała", "zaśpiewaj piosenkę" itp., kiedy muzyka milknie ta osoba, która trzyma w ręku słoik, otwiera go i czyta zadanie, które musi wykonać. Zabawa trwa do momentu opróżnienia słoika z kartek."
- " Prowadzący rozdaje dzieciom karteczki z wypisanymi na nimi słowami, np. balon, słońce, koń, jabłko, itp. Zadaniem dzieci jest wymyślenie jak największej liczby piosenek lub wierszy, które zawierałyby to słowo. Następnie należy odtworzyć dany utwór muzyczny lub słowny.
- Jedno dziecko staje plecami do pozostałych, a ktoś inny (dorosły lub inny uczestnik zabawy) opisuje jedną osobę z grupy, np.ta osoba ma włosy sięgające do ramion, są one koloru brązowego, jest ubrana w czerwony sweterek i czarną spódniczkę itp. Dziecko stojące tyłem musi zgadnąć o kogo chodzi. Kiedy zgadnie wybiera następną osobę, która ma się odwrócić. Trzeba pamiętać aby opis, dawał pozytywny obraz opisywanego dziecka."
- "Przygotowujemy trasę wyścigu, zaznaczamy linię startu, mety i ustawiamy kilka torów przeszkód Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba z każdej pary ma zawiązane oczy, zadaniem drugiej jest takie posterowanie jej aby jak najszybciej doszła do ustalonej linii mety. Na hasło "Start dzieci z zawiązanymi oczami ruszają w drogę, sterowani przez ich przewodników, które pierwsze dojdzie do mety ta para wygrywa."
- "Prowadzący przygotowuje dla przykładowej liczby dzieci - 18-ście, podwójną liczbę karteczek, na których widnieją cyfry od 1 do 8 ( dwie kartki z cyfrą 1, 2, 3, 4... i tak do cyfry 8 ). Rozdaje je dzieciom, które przyczepiają je do ubrania tak aby były widoczne. Następnie wypowiada na głos jakąś cyfrę, np. 11 i dzieci z odpowiednimi liczbami łączą się w pary tak aby w sumie stworzyć cyfrę 11. Osoby z pary, której najszybciej uda się stworzyć podany wynik otrzymują 1 punkt. To dziecko, które uzbiera największą liczbę punktów - wygrywa."
Poprawiające sprawność myślenia:
- " Na kartce papieru piszemy długi wyraz, np. "sekretarka", zadaniem dziecka jest wymyślenie spośród liter, składających się na to słowo jak najwięcej nowych wyrazów, np. kret, arka, ser, kara."
- " Zadaniem dzieci jest przez ustalony czas, np. 5 minut, wymyślać jak najwięcej wyrazów do danej kategorii, którą ustala się na początku zabawy, np. ptaki, zwierzęta, owoce, państwa, rzeki. Można utrudnić zabawę, określając na jaką literę mają się zaczynać, np. wymyślane nazwy rzek czy kwiatów."
Zabawy kształcące u dziecka sprawność manualną i myślenie:
- "W specjalnie do tego przygotowanym nieprzeźroczystym woreczku, umieszczamy kolejno różne przedmioty, (mniejsze dziecko możemy wcześniej zapoznać z nimi, dziecko powyżej 3 roku powinno poradzić sobie bez wcześniejszego oglądania ich), np. muszelka, gumka do mazania, mały miś, długopis itp. Zadaniem dziecka jest włożenie ręki do worka i bez patrzenia, za pomocą dotyku, odgadnięcie jaki przedmiot się w nim znajduje."
- " Zabawa "Poszedł Marek na Jarmarek". Dorosły zaczyna zabawę i mówi: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło..., dziecko powtarza ten tekst i dodaje coć od siebie np.: Poszedł Marek na Jarmarek i kupił masło i chleb....Zabawa trwa doputy, dopóki nie nastąpi pomyłka."
Miłej zabawy :)
Macie jakieś inne ciekawe pomysły na zabawy komentujcie...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz